طرح جامع نورپردازی شهر
بهره وری انرژی در ایران و جهان
21 فوریه 2015
انرژی و محیط زیست
انرژی و محیط زیست
24 فوریه 2015

افزایش قیمت آب و برق در سال ۹۴

طرح جامع نورپردازی شهر

طرح جامع نورپردازی شهر

مجلس افزایش قیمت برق و آب را در سال ۹۴ تصویب کرد

بالاخره مجلس افزایش قیمت آب و برق را تصوب کرد در این طرح قبض برق هر دوماه یکبار ۵۰ تومان و قبض مشترکین آب هر دو ماه یکبار ۱۰۰ تومان افزایش می یابد اما وزیر نیرو این درآمد را کافی نمی داند و تاکید دارد چنین درآمدهایی کفاف خدمات رسانی مطلوب در حوزه آب و برق را نمی دهد.

وزیر نیرو درمورد میزان افزایش هزینه قبوض آب و برق گفت: چنین مواردی مثل درآمد ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی در مقایسه با هزینه های صنعت، کفایت نیاز را نخواهد کرد.

حمید چیت چیان ادامه داد: با این وجود تصمیم مجلس مبنی بر اخد ۵۰ و ۱۰۰ تومان به ترتیب از مشترکین برق و آب به فاصله هر دو ماه، بالاخره یک قدم محسوب می شود. وزارت نیرو حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است که حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان از این بدهی مربوط به بخش برق می شود.

با توجه به انباشته شدن روزانه بدهی های وزارت نیرو، عدم توان پرداخت به موقع پول خرید تضمینی، عدم توان سرمایه گذاری های مورد نیاز در زمان مطلوب و … همگی باعث شده روز به روز کم توانی مالی این وزارت خانه بر نحوه خدمات رسانی آن تاثیر بگذارد لذا برای بهبود شرایط فعالان این صنعت در فصل بسته شدن بودجه چشم به تصمیمات مجلس هستند تا برای نحوه خدمات رسانی به مردم برنامه ریزی کنند.

در نظر گرفتن معیشت مردم هنگام تعدیل تعرفه یکی از واجباتی است که بر کسی پوشیده نیست اما باید توجه کرد پایین بودن تعرفه در بسیاری از موارد باعث عدم تمایل افراد به یادگیری فرهنگ استفاده درست از آب و برق شده و حتی جدا از این مساله سایر ارگان های دولتی یا مردمی را به افراط دراسراف ترغیب می کند به گونه ای که در برخی شهرها، شهرداری ها زیربار استفادها از آبی غیر از آب لوله کشی به مقدار لازم برای آبیاری فضای شهر نمی روند یا برخی مشترکان خاص زیر بار پرداخت پول آب و برق نمی روند.

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *