مدیریت انرژی در روشنایی
مدیریت انرژی در روشنایی-قسمت دوم
26 ژانویه 2015
صرفه جویی انرژی در خانه
صرفه جویی انرژی در خانه
3 فوریه 2015

ال ای دی LED – قسمت اول

لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی LED

ال ای دی LED – قسمت اول

ال ای دی LED ها یا دیود ساطع کننده نور LED: light emitting diode اولین بار در سال ۱۹۶۲ بصورت صنعتی تولید شدند ولی فقط نور قرمز تولید می کردند که بیشتر به عنوان سیگنال در مدارات الکتریکی استفاده می شدند . امروزه ال ای دی های نورسفید با بهره نوری بالای ۱۴۰ لومن بر وات را می توان در بازار یافت.قلب یک لامپ ال ای دی LED یک چیپ مینیاتوری یا نیمه هادی است که کوچکتر از یک دانه فلفل است.

اندازه چیپ ال ای دی

اندازه چیپ ال ای دی

در مورد اینکه ال ای دی LED چگونه نور تولید می کند فعلا صحبت نمیکنیم ولی به طور کلی ال ای دی LED ها به دو صورت نور سفید تشکیل می دهند در ابتدا ال ای دی LED ها با ترکیب سه نور اصلی قرمز و سبز و آبی نور سفید تولید می کردند که بازده بسیار کمی در حد ۳۰ لومن بر وات داشت ولی امروزه با تکنولوژی استفاده از فسفر نور سفید با بازده بسیار بالاتر تولید می شود.

یکی از مهمترین مزایای لامپهای ال ای دی LED طول عمر آنهاست.ال ای دی ها طول عمر متفاوتی دارند از ۳۵۰۰۰ ساعت تا ۵۰۰۰۰ ساعت و در برخی موارد تا ۱۰۰۰۰۰ ساعت.ولی معمولا در تبلیغات به همان ۵۰۰۰۰ ساعت اکتفا می کنند. البته منظور از پایان عمر لامپ ال ای دی زمانی است که نور تولیدی آن به ۷۰ درصد نور اسمی می رسد. طول عمر لامپ ال ای دی LED بستگی مستقیم به پکیج تولید شده توسط کارخانه سازنده و شرایط دمایی دارد که در فرصت مناسب در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مزایای لامپهای ال ای دی LED

 1. روشن و خاموش شدن بلافاصله و تولید نور اسمی  در لحظه از مهمترین مزایای لامپ ال ای دی است و  مهمتر اینکه این اتفاق هیچ تاثیری در کاهش طول عمر لامپ ندارد.

 2. نور لامپ ال ای دی چه از نظر رنگ و چه از نظر میزان نوردهی تا حدود زیادی قابل کنترل است.

 3. در تولید لامپ ال ای دی هیچ جیوه و سربی استفاده نمیشود و این یک مزیت زیست محیطی محسوب می شود

 4. در دماهای بسیار پایین بخوبی کار می کنند.(۴۰ – درجه سانتیگراد)

معایب چراغ های ال ای دی LED

 1. طول عمر آنها در گرما بسیار کم است

 2. قیمت بالایی دارند

 3. برای روشن شدن به برق مستقیم(DC) احتیاج دارند

 4. و مهمتر از همه بازار ال ای دی LED  هنوز یک بازار نو ظهور با اطلاعات تکمیل نشده و غلط، ادعاهای بی اساس سازندگان و بی اطلاعی مردم در مورد این تکنولوژی است.

 

 

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

2 نظر

 1. Pooya Pakdel گفت:

  با سلام

  به خاطر مطالب مفید سایتتون میخواستم ازتون تشکر کنم.

 2. محمد جعفری گفت:

  ممنون پویا جان شما لطف دارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *