سرمایه گذاری در انرژی های نو
سرمایه گذاری در انرژی های نو
10 مارس 2015
اخبار انرژی
طرح خرید برق از مشترکان ابلاغ شد
25 آوریل 2015

انرژی و رشد اقتصادی

انرژی و رشد اقتصادی

انرژی و رشد اقتصادی

رابطه مصرف انرژی و رشد اقتصادی

تا قبل از سال ۲۰۱۴ مصرف انرژی همگام با رشد اقتصادی پیش می رفت. ولی در سال ۲۰۱۴ با توجه به رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته صنعتی در مقایسه با سال ۲۰۱۳، معادل ۰.۹ درصد کمتر برق مصرف کردند. این میزان حتی از سال ۲۰۰۷ نیز اندکی کمتر بود؛ زمانی که مجموع اقتصادها رشدی معادل ۶/۳ درصد داشتند.

عوامل موثر در کاهش مصرف انرژی در مقابل افزایش رشد اقتصادی: اول افزایش قیمت انرژی و دوم پیشرفت فنآوری های صرفه جویی

به عنوان مثال بهای برق در بریتانیا ۴۴ درصد افزایش داشت و مصرف ۱۲ درصد کمتر شد و این کاهش مربوط به عایق بندی بهتر، سامانه های پیشرفته ی گرمایش و سرمایش و ابزار های کم مصرف به خصوص چرا غهای ال ای دی میشود.

اگر قرار باشد تا سال ۲۰۵۰ گرم شدن جهانی از دو درجه فراتر نرود بایستی رابطه مستقیم رشد اقتصادی و مصرف انرژی تغییر کند. بهترین راه حل برای انجام این کار افزایش بهره وری انرژی است. سازمان بین المللی انرژی (IEA) اعتقاد دارد برای رسیدن به این هدف تا سال ۲۰۵۰ لازم است سرمایه گذاری در جهت افزایش بهره وری انرژی از ۳۰۰ میلیاد دلار کنونی به ۶۸۰ میلیارد دلار در سال برسد.

بخش حمل و نقل و ساختمان ها با مصرف حدود ۵۰ درصد از انرژی بیشترین پتانسیل صرفه جویی را دارند. مصرف سالیانه یک خودرو سبک آمریکایی تولید سال ۲۰۱۰ معادل ۱/۵ تن نفت است که با استانداردهای سال ۲۰۱۶ این رقم به ۱/۱ تن می رسد. خانه ای ۳۰۰ متری که با استانداردهای سال ۲۰۰۶ آمریکا ساخته شده باشد سالانه ۱/۱ معادل نفت انرژی مصرف می کند که این عدد با استانداردهای ۲۰۱۲ به ۰.۷ تن نفت کاهش پیدا می کند. با توجه به اینکه وسایل نقلیه هر چند سال یکبار با استانداردهای بالاتر جایگزین می شوند، بهره وری انرژی در این قسمت بسیار سریعتر از بخش ساختمان اتفاق می افتد زیرا در سال ۲۰۵۰ نیمی از ساختمانهای فعلی هنوز پا برجا هستند.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد تنها یک سوم از فرصت های صرفه جویی در انرژی که در زمان کوتاه هزینه خود را باز می گردانند مورد استفاده قرار می گیرند. عواملی مانند ناآگاهی ، بی انگیزگی و مهمتر از همه ارازن بودن انرژی در برخی نقاط جهان همچون ایران بزرگترین دلیل این امر هستند.

آژانس بین المللی انرژی (IEA)

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *