طرح جامع نورپردازی شهر
افزایش قیمت آب و برق در سال ۹۴
23 فوریه 2015
مدیریت انرژی در دیتا سنتر
مدیریت انرژی در دیتا سنتر
2 مارس 2015

انرژی و محیط زیست

انرژی و محیط زیست

انرژی و محیط زیست

انرژی و محیط زیست : صدها هزار سال، آدمیزاد انرژی مورد نیاز خود را از منابع قابل تجدید طبیعت تامین می کرد . پرتو آفتاب، چوب درختان، فضله جانوران و نیروی عضلانی حیوانات برای گرم کردن بشر و فراهم آوردن خوراک و تامین حمل و نقل او کفایت می کرد. بعد ها آدمیزاد راه استفاده از نیروی آب و باد را هم آموخت. امروزه هم در برخی نقاط دنیا میزان قابل توجهی از انرژی از همین منابع تهیه می شود.

رابطه انرژی و محیط زیست

تقریبا در اوایل قرن نوزدهم بشر به استفاده از منابع انرژی فسیلی روی آورد. هجوم بر مصرف انرژی چنان بود که زنگ خطر پیش از پایان ربع سوم قرن به صدا در آمد و بحث و هیاهو درباره بحران انرژی در سرتاسر دنیا طنین افکند. انسان صنعت زده قرن ما تمام ذخایر انرژی را که تهیه آن برای طبیعت یک میلیارد سال وقت لازم داشت، در مدتی کمتر از یکصد سال به غارت کشید. این غارت سهمگین بی حساب با عارضه ای محسوس، پیدا و بسیار روشن توام است: عارضه ی آلودگی محیط زیست، که خود منشا عوارض دیگری از انواع و اقسام بیماریهای جسمی و روانی است.

هزینه تخریب محیط زیست

هزینه هایی که به علت تاثیر مستقیم آلاینده ها بر محیط زیست تحمیل می شود را هزینه تخریب گویند. این هزینه ها شامل تخریب اکوسیستم ها، آسیب به ساختارها اعم از ساختمانها، پلها و غیره ..و  سلامتی انسانها می شود. به عبارت دیگر به مجموع پولی که بتواند صدمات ناشی از انتشار مواد آلاینده و گازهای گلخانه ای را جبران کند هزینه تخریب گویند و اغلب هزینه ایست که در قیمت تمام شده انرژی لحاظ نمی شود. این هزینه ها هر ساله توسط بانک جهانی و سازمان محیط زیست منتشر می شود و میتوانید تحت عنوان ترازنامه انرژی بخش انرژی و محیط زیست مطالعه فرمایید.

مهمترین راهکار کاهش آلودگی محیط زیست در زمینه انرژی و محیط زیست تولید انرژی از منابع تجدید پذیر و به تبع آن افزایش بهره وری انرژی است.

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *