اخبار انرژی
طرح خرید برق از مشترکان ابلاغ شد
25 آوریل 2015
شاخص های انرژی پایدار
23 ژوئن 2015

سازمانهای بین المللی انرژی

بهساز انرژی آترین

سازمانهای بین المللی انرژی

سازمانهای بین المللی انرژی :

نهادها، سازمانها، مجامع و گروههایی که در حاکمیت یک واحد سیاسی به نام کشور نبوده ، حداقل از دو کشور و بیشتر تشکیل شده اند، نقش به سزایی در تدوین و اجرای سیاست های مربوط به انرزی دارند. در این مطلب چند نهاد بین المللی مؤثر در سیاستهای انرژی را معرفی می کنیم.

آژانس بین المللی انرژی در سال ۱۹۷۴ بر اساس پیشنهاد هنری کیسینجر، وزیر خارجه وقت آمریکا، زمانی که قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش ناگهانی یافت تاسیس شد. مقر آژانس در پاریس است و به طور کلی می توان آنرا پاسخ غرب به سازمان اوپک دانست.

ایده نخستین مجمع در سال ۲۰۰۰ بیان شد و در سال ۲۰۰۳ با حضور ملک عبدالله، گوردون براون، نخست وزیر انگلستان، و وزیر خزانه داری آمریکا شروع به کار کرد. مجمع در در مورد انرژی (نفت و گاز) بحث می کند و بر مسائل مربوطه احاطه دارد.

 • اتحادیه ی اروپا

اتحادیه ی اروپا مؤثرترین عامل در قانون گذاری انرژی در سال های اخیر است. دادگاه اتحادیه نیز تاثیر گذارترین دادگاه بین الملللی در زمینه محیط زیست و حفاظت از آن بوده است. سیاست حال حاضر اتحادیه، جایگزینی نفت و گاز با انرژی های تجدید پذیر است.

 • کنفرانس و دبیرخانه ی منشور انرژی

معاهده منشور انرژی یک توافقنامه ی بین المللی چند جانبه برای تجارت، انتقال و سرمایه گذاری در حوزه ی انرژی است و با هدف ایجاد اتحاد بین کشورهای شوروی سابق (پس از فروپاشی) و اروپا در پایان جنگ سرد و ایجاد بازار انرژی وسیع جهانی شکل گرفت.

 • آژانس بین المللی انرژی اتمی

آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال ۱۹۵۷ به پیشنهاد آیزنهاور، رئیس جمهور آمریکا، در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل، پایه گذاری شد و یکی از نمونه های اندک همکاری غرب و شرق پس از جنگ سرد است.

 • سازمان ملل متحد

سازمان ملل  متحد علاوه بر تاسیس آژانس بین المللی انرژی اتمی چند فعالیت دیگر در زمینه انرزی دارد که عبارتست از:

 • دبیرخانه تغییرات آب و هوایی

 • کمیسیون غرامت سازمان ملل متحد

 • برنامه توسعه سازمان ملل

 • برنامه زیست محیطی سازمان ملل متحد

 • آژانس انرژی هسته ای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه

آین آژانس یک نهاد تخصصی در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در زمینه فعالیت های هسته ای است. ۲۸ کشور عضو آن هستند که به جز لهستان و نیوزلند، مابقی در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه عضویت دارند. کشورهای عضو ۸۵ درصد ظرفیت هسته ای جهان را دارا هستند.

 • گروه ۸ – G8

اولین نشستی که منجر به تعیین ساختار گروه ۸ شد، در سال ۱۹۷۵ در فرانسه با گرد هم آمدن سران شش کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلستان و آمریکا برگزار گردید در سالهای بعد کانادا و روسیه نیز به این گروه پیوستند.

 • اوپک

در بخش عرضه ی انرژی ، اوپک یکی از مهمترین سازمانهای بین المللی است.در سالهای گذشته اکثر صادرات نفت جهان از طرف کشورهای عضو اوپک صورت گرفته است. این سازمان در سال ۱۹۶۵ رسما شروع به فعالیت کرد.

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *