مدیریت انرژی در دیتا سنتر
مدیریت انرژی در دیتا سنتر
2 مارس 2015
انرژی و رشد اقتصادی
انرژی و رشد اقتصادی
25 آوریل 2015

سرمایه گذاری در انرژی های نو

سرمایه گذاری در انرژی های نو

سرمایه گذاری در انرژی های نو

این مطلب یک یادداشت کوتاه در مورد فرصت سرمایه گذاری در انرژی های نو در ایران است. افزایش تقاضا برای انرژی از یک سو و توجه به مسایل محیط زیست از سوی دیگر تقاضای بازار را برای تولید و سرمایه گذاری در انرژی های نو و تجدید شونده بالا برده است. همچنین افزایش قیمت انرژی در سالهای اخیر و ارزان شدن تکنولوژی تولید انرژی های نو راه را برای سرمایه گذاری در انرژی های نو هموارتر کرده است. کشور ایران با داشتن پتانسیل های فراوان در تولید انرژی های تجدید پذیر و پایدار با سرمایه گذاری در این بخش میتواند علاوه بر کاهش آمار بیکاری از مزایای محیط زیستی این برنامه هم منتفع شود.

 آمارها نشان می دهد درسال ۲۰۱۰، ۶۳۰ هزار شغل فقط با سرمایه گذاری در تولید انرژی  بادی، در کشورهای پیشرو در این زمینه ایجاد شده است.

طبق ماده (۱۳۹) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، در جهت ایجاد زیر ساختهای تولید تجهیزات نیرو گاههای بادی و خورشیدی و افزایش تولید انرژی های تجدید پذیر ، دولت مجاز است با حمایت از بخشهای خصوصی و تعاونی از طریق وجوه اداره شده و یارانه سود تسهیلات، زمینه تولید تا پنج هزار مگاوات انرژی پاک را فراهم سازد.

نرخ خرید تضمینی برق از نیرو گاههای تجدید پذیر در سال ۱۳۹۳ حدود ۴۶۰ تومان به ازای  هر کیلووات ساعت است. که بمدت ۵ سال قرارداد تضمینی منعقد خواهد شد. با این قیمت ، نرخ بازگشت سرمایه در بخش نیروگاههای تجدید پذیر در برخی موارد همچون انرژی زیست توده حدود دو سال می باشد و در نیرو گاههای خورشیدی ۵ سال برآورد می شود.

مسئله دیگر در این باره این است که اکثر مناطق کشور که پتانسیل تولید انرژی های تجدید پذیر را دارند جزو مناطق محروم بوده و سرمایه گذاری در این مناطق علاوه بر فقر زدایی و ایجاد اشتغال از هزینه های غیر مستقیم مهاجرت به شهرهای بزرگ هم  میکاهد. ناگفته نماند هزینه نیروی انسانی هم در این مناطق پایین تر است که مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرد.

منبع: سازمان انرژی های نو ایران سانا 

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *