قابلیت های سهما
قابلیت های سهما
26 ژانویه 2015
مدیریت انرژی در روشنایی
مدیریت انرژی در روشنایی-قسمت دوم
26 ژانویه 2015

سهما چگونه کار می کند

سامانه هوشمند مدیریت انرژی

سهما

سهما چگونه کار می کند

در حال حاضر ورود اطلاعات به نرم افزار مدیریت انرژی سهما بصورت دستی و توسط کاربر انجام میشود. کاربر کلیه اطلاعات انشعابات و صورتحساب های انرژی را وارد سامانه می کند. در حال حاضر ورودی این نرم افزار شامل مولفه های انرژی  برق، آب، گاز، مخابرات، سوخت خودروها، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره و در صورت درخواست مشتری هر نوع دیگری از انرژی میباشد. این اطلاعات باعث ایجاد بانک اطلاعاتی ارزشمندی است که می تواند زیربنای ورود به مبحث مدیریت انرژی در یک سازمان را مهیا کند.

بر اساس بانک اطلاعاتی ایجاد شده کاربر می تواند گزارشات مختلفی را از سامانه دریافت کند . این گزارشات که ابزاری مهم برای تجزیه و تحلیل اطلاعات هزینه انرژی است در سه بخش گزارشات مالی ، فنی و مدیریتی قابل استخراج می باشد. تا کنون بیش از۲۵ گزارش مختلف در این سامانه تعریف شده است که به عنوان مثال می توان به نمودارهای مصرف انرژی در بازه های زمانی مشخص ، نمودارهای صورتحساب ، نمودارهای مصرف انرژی به تفکیک زمان مصرف اشاره کرد.
یکی دیگر از ثمرات مهم حاصل از بانک اطلاعاتی تشکیل شده توانایی سامانه جهت ارائه هشدارهایی ضروری ومفید به صورت هوشمند است که در زمانهای مقتضی به کاربر ارائه می شود. این هشدارها از روشهای مختلفی همچون پیامک – ایمیل و هشدارهای گزارش شده توسط نرم افزار ارائه می شود. در این سامانه تا کنون بیش از ۳۰ هشدار موثر و کاربردی طراحی شده که به مرور قابلیت توسعه این هشدارها امکانپذیر است. برای مثال درمورد مولفه برق میتوان به آلارم هایی از قبیل- هایلو قدرت مصرفی- هایلو انرژی مصرفی- هایلو بار اکتیو مصرفی- آلارم تعرفه-آلارم گزینه انتخابی و …. اشاره کرد . نکته قابل توجه آن است که در سازمانهایی که تعدد انشعابات برق، گاز، آب و سایر انشعابات فرایند مدیریت انرژی را پیچیده کرده است کنترل و دقت نسبت به این هشدارها برای تمامی مولفه های انرژی بصورت دستی تقریبا امری دست نیافتنی است و البته سازمانها معمولا به دلیل دشواری و بی اهمیت به نظر رسیدن آن ، هیچگاه اقدام موثری در این رابطه نمی کنند . در حالی که این هشدارها در اولین زمان ممکن می تواند مانع اعمال هزینه های اضافی و در نتیجه کاهش قابل توجه هزینه های انرژی سازمان شود .

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *