بهساز انرژی آترین
سازمانهای بین المللی انرژی
26 می 2015
دره ی سیلیکون
دانلود کتاب «شناخت دره ی سیلیکون»
30 ژوئن 2015

شاخص های انرژی پایدار

به طور عمده برخی از شاخص های زیست محیطی و اقتصادی مرتبط با بخش انرژی برای توسعه پایدار عبارتند از : میزان نشر گازهای گلخانه ای ، میزان مصرف گازهای مخرب لایه ی اُزن ، غلظت مواد آلاینده ی هوا در محیط های شهری ، بهره برداری سالانه از آب های سطحی و زیر زمینی به عنوان درصدی از آب های شیرین تجدید پذیر، سرانه تولید ناخالص ملّی، شدّت مصرف مواد ، مصرف سرانه انرژی، سهم مصرف منابع انرژی تجدید پذیر، مصرف انرژی به ازای هر واحد تولید ناخالص ملّی (شدت انرژی)، شدّت مصرف انرژی بخش تجاری – خدمات، تولید زایدات جامد صنعتی و شهری ، تولید زایدات خطرناک از قبیل ضایعات اتمی و بهداشتی، تولید مواد رادیو اکتیو، بازیافت و استفاده مجدد از ضایعات.

ناکارآیی سامانه های انرژی در تولید ، توزیع و مصرف و نیز محدودیت های موجود در منابع ، سرمایه گذاری ، مدیریت و فناوری از عوامل عمده ی عدم دستیابی جوامع امروز به انرژی پایدار محسوب می شوند. دلیل بسیار ساده و بدیهی این امر ، وجود معضلات جهانی زیست محیطی است. تغییرات جهانی آب و هوا ، کاهش یا تخریب لایه ی اُزن استراتوسفر، انتقال برون مرزی مواد زایدخطرناک، انقراض گونه ها، انفجار جمعیت و فقر ، شاخص های ناپایداری توسعه به صورت خاص هستند. این ناپایداری به حدی است که انرژی در کنار اقتصادو محیط زیست ، مرکز توجهات جهانی شده است.

گزارشهای متعددی در باره ی شاخص های انرژی پایدار بحث کرده اند که به عنوان مثال ، مجموعه شاخص های انرژی برای توسعه ی پایدار (EISD : Energy Indicators for Sustainable Development ) یکی از آنهاست، که ۳۰ شاخص انرژی برای توسعه پایدار را به طور جامع شرح می دهند و روشها و دستورالعمل های خاصی را برای آن ها ارائه می کنند.و همچنین با بالا بردن آگاهی، نیاز به پیگیری توسعه ی پایدار در فرمولاسیون پروژه های انرژی، برنامه و استراتژی، کمک به کشورهای در حال توسعه برای تعریف رویکرد یکپارچه در جهت توسعه و پایداری انرژی خواهد بود.

 

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *