آموزش مدیریت انرژی
مدیریت انرژی در دانشگاه
24 ژانویه 2015
قابلیت های سهما
قابلیت های سهما
26 ژانویه 2015

مدیریت انرژی در روشنایی -قسمت اول

آموزش طراحی روشنایی

طراحی روشنایی

مدیریت انرژی در سیستمهای روشنایی

 قسمت اول

مدیریت انرژی در روشنایی ساختمانها یکی از کلیدی ترین و مهمترین قسمتهایی که باید به آن توجه کرد. چهار رکن اصلی در مدیریت انرژی در روشنایی و بهره وری در روشنایی به شرح زیر است:

  1. به چه میزان نور، چه کیفیتی و در کجا نیاز است

  2. انتخاب چراغ و لامپ مناسب

  3. استفاده از سیستمهای کنترل هوشمند روشنایی

  4. سیستم بازبینی و تعمیر و نگهداری مناسب

جهت بدست آوردن میزان روشنایی مورد نیاز برای هر مکان می توان به استانداردهای اروپایی و یا آمریکایی مراجعه کرد. استانداردهای EN اروپا و انجمن مهندسین روشنایی آمریکای شمالی IESNA و کتابچه راهنمای روشنایی استرالیا و نیو زیلند AS1680 مراجع مفیدی برای یافتن میزان روشنایی و کیفیت روشنایی مورد نیاز مکانهای مختلف می باشند. البته استاندارد ملی ایران هم میزان روشنایی در محیط های مختلف را تهیه کرده است.

دمای رنگ نور که بر اساس کلوین بیان می شودبیان کننده گرم و یا سرد بودن منبع نور است مثلا منبع نور لامپ رشته ای دمای ۲۷۰۰ کلوین و لامپ فلورسنت مهتابی بین ۳۰۰۰ تا ۸۸۰۰ درجه کلوین است.

کیفیت نور و یا (CRI Color Rendering Index)  عددی است که بصورت درصد بیان می شود و نشانگر میزان شباهت نور با نور لامپ رشته ای است. به عنوان مثال این شاخص برای لامپ رشته ای ۱۰۰ ، لامپهای فلورسنت بین ۶۰ تا ۹۰ و لامپهای سدیم کم فشار ۲۰ است.

نکته: شاخص دیگری که در طراحی روشنایی وبدست آوردن میزان نور لازم باید در نظر گرفت سن افراد استفاده کننده است که هر چه سن بالاتر می رود نور بیشتری لازم است.

در تمامی مراحی طراحی روشنایی باید اصول مدیریت انرژی و بهرهوری انرژی  را مد نظر گرفت و بهترین سیستم را از نظر اقتصادی انتخاب کرد . در قسمت دوم این موضوع  انواع لامپها و چراغها را توضیح م یدهیم د رصورتی که به اطالاعات بیشتری در این زمینه احتیاج داشتید با کارشناسان شرکت بهساز انرژی آترین تماس بگیرید.

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *