صرفه جویی در مصرف آب
صرفه جویی در مصرف آب
3 فوریه 2015
نرم افزار مدیریت انرژی
اهمیت استفاده از نرم افزار مدیریت انرژی
8 فوریه 2015

مفاهیم مدیریت انرژی

مفاهیم مدیریت انرژی

مفاهیم مدیریت انرژی

مفاهیم مدیریت انرژی : در این مطلب به طور خلاصه مفاهیم مدیریت انرژی و تعاریف آنها همچنین واحدهای اندازه گیری حاملهای انرژی و چگونگی استفاده از آنها را توضیح می دهیم .

انرژی : توانایی انجام کار را انرژی گویند به عنوان مثال جابجایی یک تخته سنگ به اندازه یک متر میزان مشخصی انرژی مصرف می کند.

BTU : یکی از اصلی ترین واحد های اندازه گیری انرژی است که مخفف British Thermal Unit  می باشد.یک BTU معادل انرژی مورد نیاز برای گرم کردن یک پوند آب از دمای ۶۰ درجه فارنهایت تا دمای  ۶۱ درجه فارنهایت است.واحد استاندارد بین المللی اندازه گیری انرژی ژول می باشد که یک ژول معادل انرژی مورد نیاز برای بالا بردن یک سیب به میزان یک متر است.ژول  واحد بسیار کوچکی برای اندازه گیری انرزی می باشد، به همین دلیل از کیلو ژول و مگا ژول در اندازه گیری ها استفاده می شود BTU معادل ۱.۰۵۵ کیلو ژول است.

قدرت یا توان : سرعت انجام کار در زمان را توان یا قدرت گویند که از تقسیم کار انجام شده بر واحد زمان بدست می آید.مثلا جابجایی یک سنگ  به میزان یک متر در زمان یک دقیقه توانش کمتر از جابجایی ده قطعه سنگ در همان زمان است.اگر برای جابجایی یک قطعه سنگ به میزان یک متر ۱۰ BTU انرزی لازم باشد جابجایی ۲۰۰ قطعه سنگ در زمان ۱۵ دقیقه چقدر انرژی لازم دارد و توان چقدر است؟

۲۰۰۰= ۱۰×۲۰۰  و  ۱۳۳= ۲۰۰۰/۱۵  پس به ۲۰۰۰ BTU انرژی احتیاج داریم و توان هم ۱۳۳ BTU بر دقیقه است.

حامل های انرژی

 در مبحث مدیریت انرژی حاملهای زیر را در نظر می گیرند:

  1. آب : شامل آب شرب ، آب گرم، آب سرد و آب هدر رفته است و با یکای لیتر و در آمریکا گالن محاسبه می شود.یک گالن معادل ۳.۷۸۵ لیتر است.

  2. هوا : منظور همان هوای فشرده است که با واحد های فوت مکعب بر دقیقه ،متر مکعب بر ثانیه و در حالتی که فشار ایجاد می کند با واحدهای پوند بر اینچ مربع PSI , و یا کیلو پاسکال kPa اندازه گیری می شود.

  3. گاز : منظور از گاز همان گاز طبیعی است که منبع انرژی است و با واحد های فوت مکعب و متر مکعب اندازه گیری می شود واحدهای Ccf منظور ۱۰۰ فوت مکعب و Mcf  منظور ۱۰۰۰ فوت مکعب است.برای اندازه گیری سوخت های مایع مانند نفت یا بنزین از واحد بشکه که معادل ۴۲ گالن است و در مورد سوخت های جامد مانند ذغال سنگ از تن امریکایی که معادل ۲۰۰۰ پوند است استفاده می شود . تن آمریکایی معادل ۰.۹ تن استاندارد که ۱۰۰۰ کیلو گرم است، می باشد.

  4. الکتریسیته : واحد اندازه گیری انرژی الکتریکی وات است که معادل یک ژول بر ثانیه است.

  5. بخار : واحد اندازه گیری بخار ترم یا کیلو ژول است.

نرم افزار مدیریت انرژی “سهما ” کلیه ی حاملهای انرژی را مدیریت می کند، برای دریافت اطلاعات بیشتر بر روی لینک نرم افزار کلیک کنید.

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *