رونمایی از سامانه هوشمند مدیریت انرژی
رونمایی سامانه هوشمند مدیریت انرژی
28 دسامبر 2014
سامانه هوشمند مدیریت انرژی
سامانه هوشمند مدیریت انرژی
18 ژانویه 2015

نرم افزار مدیریت انرژی چیست؟

نرم افزار مدیریت انرژی چیست؟

نرم افزار مدیریت انرژی چیست؟

نرم افزار مدیریت انرژی چیست؟

نرم افزار مدیریت انرژی یک برنامه کامپیوتری است که با دریافت اطلاعات لازم بصورت  اتوماتیک و یا دستی آنها را تحلیل کرده و نتایج تحلیل را بصورت گزارش، آلارم و هشدار، دستور قطع و وصل و یا تنظیم دستگاهی بصورت سخت افزاری صادر می کند. برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید. امروزه یکی از ابزار های قدرتمند مدیران سازمانهای بزرگ و صنایع  نرم افزار های مدیریت انرژی می باشد که علاوه بر کاهش هزینه های اضافی می تواند در  کم کردن آلودگی هوا و کاهش انتشار دی اکسید کربن هم مفید باشد.

کارکردهای نرم افزار مدیریت انرژی

  • جمع آوری اطلاعات و مرتب کردن آنها

  • صدور انواع گزارش ها فنی و مدیریتی و مقایسه ای

  • نظارت و پایش انرژی

  • صدور هشدار و آلارم و در صورت امکان اجرای اتوماتیک فرمان لازم

به طور کلی نرم افزار های مدیریت انرژی با دریافت داده ها بصورت اتوماتیک و یا دستی آنها را تحلیل کرده و گزارشات و تذکرات مفید را به کاربر می دهند همچنین ممکن است با اتصال به سخت افزار مناسب بصورت خودکار نیز اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد.

 انواع نرم افزارهای مدیریت انرژی

نرم افزار مدیریت انرژی حوزه ی گسترده ای از نرم افزار ها را شامل می شود که از نظر کارکرد به انواع زیر تقسیم می شوند:

  • نرم افزار های مونیتورینگ انرژی که وظیفه پایش و نشان دادن میزان مصرف را بصورت لحظه ای و یا دوره ای انجام می دهند.که معمولا با سخت افزار همراه هستند

  • نرم افزارهای تحلیل فنی و محاسبات انرژی  که  شامل محاسبات بار سرمایش و گرمایش-روشنایی-آب گرم مصرفی در ساختمان و محاسبات کوره ها -فن ها-الکترو موتور ها و غیره در صنعت می باشند.

  • نرم افزار های مدیریت مصرف و هزینه انرژی که همانند نرم افزارهای مانیتورینگ انرژی اطلاعات را دریافت کرده و با توجه به نیاز مشتری آنها را تحلیل وبا ارسال گزارش ، کاربر را در برنامه ریزی جهت کاهش هزینه و مصرف انرژی کمک می کند.

  • سیستم های هوشمند مدیریت ساختمان یا  (BMS)(Building Management System) نیز زیر مجموعه نرم افزار های مدیریت انرژی شناخته می شوند که توسط نرم افزار و سخت افزار همراه آ با تحلیل شرایط محیط مانند روشنایی، دما، رطوبت و غیره اقدام به خاموش و یا روشن کردن دستگاههای مربوطه می کنند.

استانداردهای مدیریت انرژی

استانداردهای مدیریت انرژی شامل استانداردهای ملی و بین المللی است و شامل استاندارد وسایل و ساختمان که با برچسب انرژی و استانداردهای مدیریتی مانند ISO 50001 و EN 16001  می باشد.

محمد جعفری
محمد جعفری
کارشناس انرژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *