9 اکتبر 2015
کنترل قبوض و صرفه جویی انرژی

کنترل قبوض و صرفه جویی انرژی

آیا از میزان مصرف انرژی سازمان خود اگاه هستید؟ و آنرا با میزان مصرف انرژی استاندارد مقایسه کرده اید؟ اگر از تکنولوژی های جدید و راهکارهای هوشمند برای کنترل مصرف انرژی سازمان خود استفاده نمیکنید، اولین گام برای صرفه جویی انرژی کنترل صورتحساب و قبوض انرژی است. اگر سازمان شما کوچک است و تعداد قبوض انرژی قابل کنترل است میتوانید با استفاده از نرم افزار اکسل و تهیه بانک اطلاعاتی مناسب ، داده های بدست آمده را مقایسه کنید و از پرداخت هزینه های اضافی انرژی در سازمان جلوگیری کنید .
30 ژوئن 2015
دره ی سیلیکون

دانلود کتاب «شناخت دره ی سیلیکون»

کتاب با بررسی تاریخچه ی شرکتهای بزرگ همچون اپل ، گوگل و فیس بوک، عوامل موفقیت و اینکه چرا در هیچ کجای دنیا و حتی آمریکا در ی سیلیکون دیگری بوجود نیامد ادامه پیدا می کند. کارآفرینی در دو دانشگاه استنفورد و برکلی را مقایسه می کند و در مورد پارکهای علمی و فن آفرینی موفق دنیا مطالبی را ارائه می دهد. خواندن این کتاب را به همه دوستان عرصه کارآفرینی و کسب و کار پیشنهاد میکنم. لینک دانلود کتاب را در پایان مطلب گذاشته ام.
23 ژوئن 2015

شاخص های انرژی پایدار

به طور عمده برخی از شاخص های زیست محیطی و اقتصادی مرتبط با بخش انرژی برای توسعه پایدار عبارتند از : میزان نشر گازهای گلخانه ای ، میزان مصرف گازهای مخرب لایه ی اُزن ، غلظت مواد آلاینده ی هوا در محیط های شهری ، بهره برداری سالانه از آب های سطحی و زیر زمینی به عنوان درصدی از آب های شیرین تجدید پذیر، سرانه تولید ناخالص ملّی، شدّت مصرف مواد ، مصرف سرانه انرژی، سهم مصرف منابع انرژی تجدید پذیر، مصرف انرژی به ازای هر واحد
26 می 2015
بهساز انرژی آترین

سازمانهای بین المللی انرژی

نهادها، سازمانها، مجامع و گروههایی که در حاکمیت یک واحد سیاسی به نام کشور نبوده ، حداقل از دو کشور و بیشتر تشکیل شده اند، نقش به سزایی در تدوین و اجرای سیاست های مربوط به انرزی دارند. در این مطلب چند نهاد بین المللی مؤثر در سیاستهای انرژی را معرفی می کنیم.
25 آوریل 2015
اخبار انرژی

طرح خرید برق از مشترکان ابلاغ شد

وزیر نیرو با صدور دستورالعملی طرح ویژه خرید و صرفه‌جویی در مصرف برق تابستانی صنایع و بخش کشاورزی را ابلاغ کرد که تعرفه خرید برق مردادماه ۲۰ درصد گران‌تر از سایر ماه‌ها تعیین شده است.با قطعی شدن کمبود و کسری سه هزار مگاواتی برق برای تابستان سال جاری، حمید چیت چیان وزیر نیرو بخشنامه پرداخت پاداش به مشترکان صرفه جو در مصرف برق در حوزه صنایع و کشاورزی را به توانیر و شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع برق استانی ابلاغ کرد.
25 آوریل 2015
انرژی و رشد اقتصادی

انرژی و رشد اقتصادی

اگر قرار باشد تا سال 2050 گرم شدن جهانی از دو درجه فراتر نرود بایستی رابطه مستقیم رشد اقتصادی و مصرف انرژی تغییر کند. بهترین راه حل برای انجام این کار افزایش بهره وری انرژی است. سازمان بین المللی انرژی (IEA) اعتقاد دارد برای رسیدن به این هدف تا سال 2050 لازم است سرمایه گذاری در جهت افزایش بهره وری انرژی از 300 میلیاد دلار کنونی به 680 میلیارد دلار در سال برسد.
10 مارس 2015
سرمایه گذاری در انرژی های نو

سرمایه گذاری در انرژی های نو

افزایش تقاضا برای انرژی از یک سو و توجه به مسایل محیط زیست از سوی دیگر تقاضای بازار را برای تولید و سرمایه گذاری در انرژی های نو و تجدید شونده بالا برده است. همچنین افزایش قیمت انرژی در سالهای اخیر و ارزان شدن تکنولوژی تولید انرژی های نو راه را برای سرمایه گذاری در انرژی های نو هموارتر کرده است.
2 مارس 2015
مدیریت انرژی در دیتا سنتر

مدیریت انرژی در دیتا سنتر

مراکز داده یا دیتا سنتر ها مجموعه ای از سرورهای قدرتمند هستند که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی سرویس های تحت شبکه بکار می روند. سازمانها و اشخاص می توانند با بکارگیری سرویس های آنها، اطلاعات و سرویسهای تحت شبکه خود را بر روی اینترنت راه اندازی کنند. دیتا سنتر ها بسته به نوع اندازه اشان تا 100 برابر ساختمانهای هم اندازه خود انرژی مصرف می کنند. در این مطلب اهمیت مدیریت انرژی در دیتا سنتر ها و چگونگی مصرف برق در دیتا سنترها اشاره می کنیم.
24 فوریه 2015
انرژی و محیط زیست

انرژی و محیط زیست

تقریبا در اوایل قرن نوزدهم بشر به استفاده از منابع انرژی فسیلی روی آورد. هجوم بر مصرف انرژی چنان بود که زنگ خطر پیش از پایان ربع سوم قرن به صدا در آمد و بحث و هیاهو درباره بحران انرژی در سرتاسر دنیا طنین افکند. انسان صنعت زده قرن ما تمام ذخایر انرژی را که تهیه آن برای طبیعت یک میلیارد سال وقت لازم داشت، در مدتی کمتر از یکصد سال به غارت کشید.
23 فوریه 2015
طرح جامع نورپردازی شهر

افزایش قیمت آب و برق در سال ۹۴

مجلس افزایش قیمت برق و آب را در سال ۹۴ تصویب کرد بالاخره مجلس افزایش قیمت آب و برق را تصوب کرد در این طرح قبض برق هر دوماه یکبار ۵۰ […]
21 فوریه 2015
طرح جامع نورپردازی شهر

بهره وری انرژی در ایران و جهان

بهره وری انرژی چیست؟ یکی از شاخص های بررسی کارایی انرژی، بهره وری انرژی است که نشان دهنده میزان تولید کالا و خدمات به واحد مصرف انرژی است . و […]
18 فوریه 2015
شدت مصرف انرژی

شدت مصرف انرژی در ایران و جهان

مفهوم شدت مصرف انرژی چیست ؟ میزان مصرف انرژی به ازای تولید هر واحد کالا یا خدمات را شدت مصرف انرژی و یا شدت انرژی گویند. در سطح کلان، شدت […]